Rõdugaleriis 05.10.16 – 16.10.16 K-P 12:00–18:00.

Ofset pole oluline, kõrgtrükk on põhiline! Ehk väike retrospektiiv Polymeri ja Pärmivabriku kultuuritehastes trükitud müürilehtedest.

Värvikirev ofsettrükk tuli, nägi ja võitis ning täna loeme kõik ofsettrükis trükitud raamatuid ja ajalehti. Tähelaoga kõrgtrükk kaotas, aga ei kadunud. 1990. aastatel üritas valdav osa Eesti trükikodasid vananenud tehnikast lahti saada, kuid kõrgtrükipresse, puu- ja tinatähti jätkus veidi veel kauemakski: 2004. aastal avati Tallinnas Polymeri kultuuritehase trükikoda, mille peamine tegevus oli Kunstihoonele, EKAle, Genialistide Klubile ja teistele kultuuriorganisatsioonidele müürilehtede trükkimine, aga ka haridusprogrammide ja töötubade läbiviimine. 2008. aastal hakkas Tartus tegutsema Pärmivabriku kultuuritehas, kus trükiti näiteks nii mõnegi Uue Teatri etenduse plakatid. Loogilise jätkuna asutasid Polymeri ja Pärmika eestvedajad 2010. aastal Tartus Eesti Trükimuuseumi ning täna näeb siin mõlemas trükikojas töötanud trükiseadmeid.

Näitusel on väljas Pärmivabrikus ja ennekõike Polymeri kultuuritehase trükikojas valminud kultuurisündmuste müürilehed. Kuigi mõlemas trükikojas trükiti ka postkaarte ja muid pisitrükiseid, olid just müürilehed need, mille näol kõrgtrükk kõige enam edasi elas ning ka tänavatele jõudis. Näha saab teatrietenduste, festivalide ja muude kultuurisündmuste plakateid aastast 2006–2013, seega peaks näitus nii mõnelegi väikse nostalgiareisina mõjuma.